۰۱ آبان ۱۳۹۸

نحوه بستن بند کفش اسکی

 

 

      حتی اسکی باز های ماهر نیز با بستن بند های کفش اسکی مشکل دارند . با اجرای صحیح بستن بندهای کفش اسکی و درست به پا کردن کفش اسکی میتوان این سختی را آسان کرد.حتی اسکی باز های ماهر نیز با بستن بند های کفش اسکی مشکل دارند .

      با اجرای صحیح بستن بندهای کفش اسکی و درست به پا کردن کفش اسکی میتوان این سختی را آسان کرد.باید توجه داشت که هر نوع کفش اسکی روش خاص بستن بند های خود را دارد ولی بصورت کلی بستن بندهای کفش اسکی به طریق زیر بوده ، که برای کفش های اسکی نرمال با چهار بند فلزی و بند تسمه ای در بالا می باشد.

     قبل از بستن بند های کفش اسکی توجه داشته باشید که ، بند های اسکی برای سایز کردن کفش اسکی نبوده و فقط برای ثابت نگه داشتن پا در حین فعالیت می باشد و می بایست کفش سایز مناسب تهیه کرده و همچنین جوراب مناسب برای کفش اسکی داشته باشید.

     برای سهولت در تشخیص بند های اسکی ، از پایین بند ها را شماره گذاری میکنیم و بر این اساس پایین ترین بند اسکی جلوی پنجه شماره ١ می باشد و به ترتیب تا شماره ۴ بالاترین بند فلزی شماره گذاری میکنیم و در نهایت بند تسمه ای بند نهایی می باشد.

برای آسان شدن پوشیدن کفش اسکی و بستن صحیح بند های اسکی باید مراحل زیر را انجام داد:

۱٫ برای قدم اول می بایست انتخاب اندازه کفش اسکی مناسب باشد و کفش سایز پای شما باشد . سعی کنید در انتخاب سایز کفش اسکی از جوراب نازک استفاده کنید و سعی کنید کفش اسکی مناسب برای فعالیت اسکی که قصد انجام آن را دارید ، انتخاب کنید.

۲٫ زمانیکه کفش اسکی را به پا کردید قبل از اینکه چفت های اسکی را ببندید ساق پا را به جلوی کفش فشار دهید همانند زمانیکه حالت اسکی میگیرید . با اینکار کف پا در جای مناسب کفش قرار می گیرد. و همچنین با پاشنه چندین ضربه به زمین بزنید تا پاشنه در جای خود قرار بگیرد

 

   

۳٫ دقت کنید که زبانه جلوی کفش به درستی در جلوی ساق پا قرار گرفته باشد و بیرون دو لایه پلاستیکی قرار نگیرد

۴٫ اول بند فلزی شماره ٣  را ببندید. . مهمترین بند فلزی کفش اسکی در این ناحیه می باشد زیرا حرکت خم شدن به جلو مچ پا را کنترل میکند. مقدار محکم کردن باید به اندازه ای باشد که جریان خون مختل نشود. بعد از بستن با چندین حرکت ساق پا را به جلو کفش فشار دهید تا پاشنه در جای خود به درستی قرار گیرد.

 

  

۵٫ سپس بند فلزی شماره ۴ کفش اسکی را ببندید و دقت داشته باشید به اندازه ای محکم شود که نه جریان خون مختلط شود و نه پا داخل کفش فضای آزاد داشته باشد

 

۶٫ بعد از بستن بند ۴ باز ساق پا را چندین بار به جلوی کفش فشار دهید و سپس بند تسمه ای را ببندید و بعد از آن ساق پا را به جلو کفش فشار دهید . اگر احساس کردید بعد از بستن بند ها کفش جا باز کرده بند ها را محکمتر کنید.

۷٫ سپس بندهای فلزی ١ و ٢ کفش را ببندید .بسیاری این بند ها را نمیبندند در صورتیکه تمامی بند های فلزی نقش خود را دارند و نقش این بند های فلزی ثابت نگه داشتن پنجه پا در جای خود می باشد هرچند که اگر سایز مناسب کفش انتخاب شود پا می بایست در جای خود ثابت باشد ولی نقش بند های اسکی در ثبات کامل پا در حالت های مختلف اسکی کردن می باشد. بدلیل وجود شریان خونی در روی پا و بعد از مچ پا محکم بستن بند شماره ٢ باعث انسداد جریان خون شده و پا حالت خواب رفتگی پیدا کرده و همچنین کف پا بی حس و احساس سرما خواهد کرد . پس مقدار محکم کردن بند باید به صورتی باشد که بند فلزی با انگشت اشاره و میانی بسته شود.

    

 

نکته : در طول روز کفش اسکی بیشتر جا باز کرده و احتیاج به محکم کردن دوباره بند ها دارید و در هر مرحله بر اساس نیاز یک درجه بند ها را محکم تَر کنید . در کفش های اسکی امروزی پیچ تنظیم میکرو بر روی بند ها تعبیه شده است تا درجه بستن بندها دقت بیشتری پیدا کند  دقت داشته باشید در طول روز نباید تنظیمات بند کفش اسکی را تغییر داد و بند ها را باز و بسته کرد 

 

__________________________________________________________________

 

تهیه و تنظیم : سید سیروس جعفری

مدرس فدراسیون اسکی

s.jafari@skimag.ir

 

 

 

_____________________________________________________________________

 

ویرایش: مرجان ساوجی شمشکی

مربی درجه ۳ آلپاین

 

 

______________________________________________________________________

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *