۲۵ آبان ۱۳۹۸

نبرد واکس

       در دنیای که کاپ جهانی اسکی توسط قهرمان اسکی با اختلاف هزارم ثانیه ، برنده می شود و میلیون ها دلار نصیب آن می شود ، کارخانه های سازنده اسکی تمرکز خود را بیشتر معطوف اسکی های در حال مسابقه میکنند تا شخص سوار بر اسکی.

       وارد اتاق تاریک واکس اسکی می شوی که اسرار با دقت کامل نگه داری می شود و حتی هم تیمی ها نیز از آن بی خبرند.

   

   هنگامیکه از تکنسین اسکی ، Robi Kirsten می پرسیم ، که در لحظه شروع مسابقات اسکی جام جهانی در Beaver creek birds چه احساسی داشتی ؟ به آرامی جواب می دهد:(( خوب بود آماده مسابقه بود)). ولی او در حقیقت از کارفرمای خوب Bode Miller که در پیچ یخ زده میانی در سرعت ٩٨ کیلومتر بر ساعت ، لحظاتی عقب افتاده بود ، عصبی تَر به نظر می رسید.

       تکنسین اسکی در مسابقات جام جهانی در بالاترین سطح دانش اسکی قرار دارند و تمام وقت بر روی میز خود دولا بوده و انواع ابزار های متنوع در دست دارند و انواع مخلوط مایعات جادویی را بر روی اسکی امتحان میکنند که قانون اصطکاک را نقض میکند. آنها رکورد های گذشته را شکسته و رکورد های جدید به ثبت می رسانند و میلیون دلار نصیب مسابقه دهندگان می کنند. در پشت درهای قفل شده اتاق های کار فلورکربن های اسرار آمیز بر زیر اسکی ها تا زمان موعود هزاران بار مالیده می شود.

       در مسابقات سوپر جی Lake Louise آلاباما Hermann Maier اتریشی با تفاوت ٠.١٣ ثانیه به جای Miller در سکوی نخست می ایستد. دلیل اینکه چرا تکنسین های اسکی تکنیک های خود را به دقت محافظت میکنند ، مربوط به برنده یا بازنده شدن مسابقه دهنده با تفاوت صدم ثانیه می باشد.

      Miller به شخصه معتقد است موفقیت های او در بیست سال گذشته در أمریکا مربوط استفاده از اسکی های Atomic میباشد . در قبل از آن ، او فقط جز ١٠ نَفَر اول بوده. پس انتخاب ابزار خوب نقش اصلی در قهرمان شدن دارد.

       Robi Kristan از سال ٢٠٠١ مسوول آماده سازی اسکی أمریکا می باشد. او با قد ١٩٠ و وزن ٩٠ کیلو در نگاه اول محافظ شخصی miller به نظر می رسد ولی در حقیقت او تکنسین شخصی Miller می باشد. Robi در اوایل اسکی های خود را واکس می زِد تا از آنها بیشتر لذت ببرد و بعد شروع به آماده سازی اسکی های دوستان خود کرد و بعد در کارخانه Elan شروع به کار کرد و سپس به استخدام تیم ملی اسلوانی در آمد. در سال ٢٠٠١ تیم ملی اسکی امریکا او را استخدام کرد و او اسکی خیلی از مسابقه دهنده های امریکا را واکس زد. زمانی که Miller به سطحی از اسکی رسید Robi را به عنوان تکنسین اسکی شخصی خود استخدام کرد.

هنگامیکه Miller ، Robi را استخدام کرد اسکی های خود را به Atomic تغییر داد.

       امروز روز مسابقه در Beaver creek ، خطرناک ترین پیست مسابقه دنیا ، می باشد. مسابقه دهندگان اسکی سرعت با اسکی های به طول ٢ متر ١۵ سانتی متر بر روی برفی به سختی سیمان با سرعت ١١٠ کیلومتر بر ساعت ، مسابقه می دهند. در مسابقات اتومبیل رانی ناسکار سرعت از این نیز بالاتر می رود ولی راننده در یک قفس فلزی محافظتی قرار دارند و تنها وسیله محافظتی Miller کلاه محافظ او و یک ردیف فنس کنار پیست مسابقه می باشد. Miller اگر برنده شود پولی معادل ٣٠٠٠٠ دلار به دست می آورد ولی اگر دچار سانحه شود همانند Johnson برنده مدال طلای امریکا در سال ١٩٨۴ ، از آسیب مغزی رنج می برد و یا حتی منجربه مرگ او می شود.

       در نقطه شروع مسابقه قرار داریم . Robi و Miller سعی میکنند از هجوم دوربین خبرنگاران دوری کنند. در داخل دروازه شروع مسابقه اولین مسابقه دهنده آماده مسابقه میشود. در بلندگو های پیست گزارشکر اعلام می کند:((peter Fill اولین مسابقه دهنده از ایتالیا می باشد که آماده مسابقه می شود)). در حدود هزاران نَفَر در نقطه پایانی در حال تشویق و نواختن زنگوله می باشند. Paron Rahlves در مکان هفدهم مسابقه می دهد و Miller در نوبت سی و یکم مسابقه می دهد.

       Robi  تا آخرین لحظه در کنار Miller باقی می ماند. او ٢٠٠ روز از سال در حال مسافرت می باشد . ٧٠ جفت اسکی را در هر سفر به هواپیما منتقل می کند و از همسر و پسر کوچکش دور افتاده و در سالن هایی که هیچ پنجره اَی رو به بیرون ندارد در شب های سرد زمستانی بخارات مواد واکس اسکی را در حین کار استنشاق میکند و تمامی این سختی ها باعث شده به سختی کمر خود را صاف نگه دارد. تنها سهم او از بهترین تکنسین اسکی دنیا استرس می باشد.

       Mike Desantis هماهنگ کننده بازنشسته مسابقات اسکی جام جهانی می گوید:(( درنقطه شروع مسابقه ایستاد اید و امیدراوانه دعا می کنید. در لحظه اَی تیک تیک ساعت همزمان با ضربان قلب شما می شود. آیا تیغه های اسکی به اندازه کافی تیز هست؟ آیا واکس اسکی به درستی انجام شده؟ در لحظه ای که مسابقه دهنده کار خود را تمام می کند و زمان خوبی به دست نمی آورد شما می ترسید و فکر می کنید که عامل آن شما بودید. در معقوله سرعت همه چیز مربوط به شما می شود))

      اگر مسابقه دهنده شما Miller  باشد و اگر امروز سریعتر اسکی نکند ، اسپانسر و مربی تیم اول Robi را نگاه می کنند. مربی تیم به سالن تعمیرات می آید و جلسه بازپرسی شروع می شود . حتی اگر اسکی باز در یک پیچ یخ زده درست نپیچد و سرعتش کم شود اول از ایرادهای اسکی سؤال پرسیده می شود. Robi چسب اسکی Miller را باز میکند و اسکی ها را به آرامی بر روی زمین می گذارد تا کف آنها به دمای برف برسد. اولین مسابقه دهنده از ایتالیا ، از خط پایان می گذرد و با ترمز خود غباری از برف به هوا بلند می کند. عکاس ها با لنز دوربین خود از بین غبار برف اسکی باز را دنبال می کنند. زمان شرکت کننده بر روی بیلبورد نمایش داده می شود. ١ دقیقه و ۴١/٠٧ ثانیه. دو نَفَر بعد نیز از خط پایان می گذرند و نَفَر چهارم به زمین می خورد. زمانیکه اسکی باز امریکایی Bryon Friedman در مکان شروع قرار می گیرد اسکی باز ایتالیایی در جایگاه نخست قرار دارد. Miller همانند Friedman با اسکی های Atomic مسابقه می دهند که اسپانسر اصلی مسابقات جام جهانی می باشد. Rahlves سال پیش در مسابقات اول شد و در امسال بار دوم او می باشد که در مسابقات شرکت می کند.

     زمانیکه او جز ده نَفَر اول اسکی جهان شد از اسپانسر خود درخواست تکنسین اسکی شخصی کرد. او از کمک Brian Burnnet یکی از ۶ نَفَر تکنسین اول دنیا در خط شروع  برخوردار است . او با ۴۵ سال سن با دریافت ۴۵ هزار دلار در سال ، ٢٠ ساعت در شبانه روز در حال کار می باشد و به ندرت ۴ ساعت می خوابد .

      اسم مستعار Burnnet ، Burnsky می باشد. شما فکر می کنید که چون Robi و Burnsky هر دو تکنسین اسکی تیم ملی اسکی امریکا می باشند ، تکنیک های خود را برای همدیگر بازگو می کنند ولی در واقع اینطور نمی باشد. امروز Robi با لباسی قرمز که طرح تیم اسکی امریکا بر روی آن نقش بسته و Burnsky با لباس Atomic در یک اتاق ١٠ در ١٢ متر ، با صدای بلند موزیک و قوطی های خالی آبجو و انواع أقسام ابزار های پخش شده و انواع اسکی های بر روی ٩ میز کار ، مشغول به کار می باشند. دیوار این اتاق از چوب می باشد که با استفاده از همین دیوار چوبی قسمت پارکینگ از آن جدا شده است. بوی تند حلال و شیرین و بوی دود به مشام می رسد.

Eric Larson از خدمه اتاق واکس اسکی:((اینجا زندان زیرزمینی می باشد)).

      بعد از پارکینگ اتاق کوچک و تمیزی وجود دارد که اتاق نگهداری اسکی های مسابقه می باشد که اسکی های Atomic به ردیف به دیوار تکیه داده شده اند. بر روی هر اسکی بر چسبی نصب شده است که تنها Robi می داند که هر اسکی متعلق به چه شخصی است. بسیاری از اتریشی ها معتقدند که اصلیت Atomic متعلق به اتریش می باشد و تکنولوژی و تکنسین های امریکایی می باشد ولی در حقیقت Atomic یک شرکت چند ملیتی می باشد که دفتر مدیریتی آن در فنلاند قرار دارد

       Eduarda Guzman مدیر فروش Atomic:(( امروزه باید به بازار های دیگر هم توجه کرد از سالی که Miller با اسکی های Atomic مسابقه می دهد فروش اسکی های Atomic افزایش پیدا کرده است))

       در سالن واکس اغلب درها باز می باشد ولی در روز مسابقه در اتاق Robi قفل می باشد و در آن روز هیچ کس حق ورود ندارد. حتی Robi نمی خواهد بداند که چه کسی در زده است. تکنسین های اسکی در اتاق واکس را قفل میکنند تا دیگران روش واکس زدن آنها را یاد نگیرند. تکنسین های اسکی تکنیک های واکس اسکی را از مدرسه اَی و یا کتابی یاد نمی گیرند بلکه روش ها آنها بستگی به هنر آنها دارد. قسمتی از روش ها از پیر تر ها و با تجربه ها کسب می شود و قسمتی دیگر از آن از طریق پیشرفت تکنولوژی کسب می شود.  به همین دلیل Robi و burnsky علاقه ای به اشتراک گذاشتن تکنیک های خود ندارند. Robi :((این شغل ماست ، مقداری خشن به نظر می رسد ولی تنها راهی برای بهتر بودن می باشد)).

       چرا همیشه درها قفل است؟ Robi :((چون یکبار اتفاق افتاد و تمامی اسکی های تیم ایتالیا دزدیده شد و آنها را که از وسط شکسته بودند در سطل زباله پیدا شد. Eric Larson رئیس اتحادیه تکنسین های اسکی:(( خرابکاری همیشه اتفاق می افتد ، یکبار به من در قبال دریافت پول دزدیدن اسکی پیشنهاد شد)). در روز مسابقه اسکی بر روی اسکی ها علامت میزارند و هیچ وقت اسم Miller را بر روی اسکی نمی نویسند تا مانع شناسایی اسکی توسط دزد ها و رقابت کنندگان دیگر شود. احتمالا Robi اسکی های Miller را در شب مسابقه در اتاق خود نگه می دارد. Robi در بالای پیست مسابقه اسکی های Miller را بر روی زمین نمی گذارد تا برفی نشود. زیر اسکی همانند سرامیک مشکی کاملا براق می باشد و نقش نگار آن کاملا تمیز می باشد . Robi و مربی تیم امریکا و Byron ، مربی دیگر که در خط پایان قرار دارد و با بی سیم های که به سینه هایشان وصل و هر سه به هم متصل است ، به همراه Miller به گزارش های Larson در مورد مسابقه گوش میکنند. مربی به Miller می گوید نزدیک دروازه ها دستها را جمع کن تا به آن برخورد نکند و فشار بر روی لبه های اسکی را فراموش نکن.

       Miller کاپشنش را در می آورد و بند های کفشش را شُل میکند و شروع به حرکات کششی می کند. او به سمت چادر نقطه شروع می رود و Robi همچنان اسکی ها در دست دارد.داخل چادر دست اندرکاران مسابقه و دو مسابقه دهنده و چهار مربی حضور دارند . Robi اسکی ها را بر روی زمین می گذارد و در کنار اسکی ها قرار می گیرد. Miller یک پایش را همچون اسب در حال نعل کوبی بالا می گیرد و Robi با فرچه پلاستیکی تمام برف های زیر کفش را تمیز می کند و با کفش اسکی Miller را بر روی اسکی فیکس میکند و درجه فیکس را با یک پیچ گوشتی دسته بلند تنظیم میکند.

       هنگامیکه اسم Bode Miller بر روی بیلبورد نقطه پایانی نقش می بندد تماشاچیان هورا می کشند.گزارشگر مسابقه: (( ۲۷ ساله ، برنده ۳ مسابقه متوالی. کمربند های خود را ببندید!)) تایمر شروع به شمارش می کند ۵-۴-٣-٢-١ و Miller با یک حرکت جهشی از دروازه شروع جدا می شود و مربی با فریاد Miller را تشویق میکند . Robi مقداری عصبی می باشد ولی او بهترین تکنسین اسکی می باشد. Atomic بهترین اسکی های مسابقه را می سازد.حتی بهترین اسکی ها با مواد کاملا یکسان ساخته می شود ولی دارای تفاوت های بسیار ظریف می باشند. در تابستان گذشته تیم آزمایش Atomic ١٣٠ جفت اسکی تازه و یک شکل را به یخچالی در نزدیکی Soelden اتریش بردند و تعدادی مسابقه رو را استخدام کردند تا در مسیر های کوتاه و مستقیم چندین بار مسابقه دهند. اطلاعات کسب شده وارد کامپیوتر شد و بعد از آن تعدادی اسکی سرعت به بازار عرضه شد.Miller بعد از آن یک جفت از اسکی ها را انتخاب کرد و Robi بر روی زاویه های آن کار کرد.

      Robi بر حسب ترجیح Miller لبه های اسکی را تیز می کند. . به دلیل اینکه واکس پایه اسکی بر حسب شرایط مسابقه تغییر می کند تکنسین های اسکی سعی می کنند که کف اسکی را با واکس های نرم واکس بزنند به همین منظور واکس برای چندین روز در آون در دمای ۱۴۰ درجه گرما می بیند تا امکان جذب کامل واکس به اسکی فراهم شود.بعد از آن برای چندین بار واکس بوسیله اطو برروی کف آن مخلوط می کنند و آنرا پخش می کنند. Robi در روز مسابقه واکس را در پشت در های بسته بر روی کف اسکی می مالد و هنگامیکه اسکی ها به زیر نور آفتاب می آید همانند آینه برق می زند و آنها را با دقت زیاد به محل شروع مسابقه می رساند انگار که از بچه خود مراقبت می کند.

 

      شرایط امروزه مسابقات ایجاب می کند که در رقابت ها از واکس برای بهتر شدن نتیجه استفاده کرد. قسمت اولیه پیست نسبتا صاف می باشد و امروز برف سرد و سخت و آبدار می باشد.هنگامیکه سرعت اسکی افزایش پیدا می کند با اصطکاکی که بین کف اسکی و برف بوجود می آید ، ایجاد لایه ای از آب بین برف و اسکی می کند.هنگامیکه سرعت بالاتر می رود آب زیادی جذب اسکی می شود و باعث کند شدن آن می شود.

       به همین دلیل Miller از اسکی استفاده می کند که همانند لاستیک ماشین در روزهای بارانی آب به خود جذب نمی کند و همانند عاج های لاستیک ، آب را به کناره های چوب منتقل می کند.تکنسین های اسکی از واکس های استفاده می کنند که مقدار اصطکاک چوب و برف به حداقل برسد.اولین استفاده از واکس اسکی به جنگ جهانی اول بر می گردد که اسکی بازان معادن طلا  در امریکا از ماده کامفور و رزین درخت کاج و روغن اسپرم وال استفاده می کردند. امروزه  واکس ها از جنس گرافیت می باشند که اصطکاک را به واسطه بار های الکتریکی به حداقل می رساند و در بعضی موارد از فلوئور کربن استفاده می کنند که این ماده آب را از خود دور می کند. ذره های برف سرد و خشک همانند شیشه خورده عمل می کنند و کف اسکی را خراش می دهند . در این نوع برف Robi از واکس سخت تری استفاده می کند. و برای اینکه در مرحله اول پیست مسابقه از سر بالایی بالا برود از فلوئوروکربن استفاده می کند که هر قالب آن ١٢٠ دلار ارزش دارد. اول پیست مسابقه Birde of Pray از سطح نسبتا طولانی و صاف برخوردار است.

       Miller در پیچ اول زمان را به اندازه ٠.۴۵ ثانیه ارتقا می دهد ، تماشاچیان فریاد می کشند. این خبر خوبی برای Robi می باشد. تکنسین های اسکی به زمان های ثبت شده در عریض ترین منطقه و سرعتی ترین قسمت مسابقه نگاه می کنند تا نتیجه کار خود را ببینند. زمان خوب در آهسته ترین نقطه پیست نشان دهنده عملکرد مناسب می باشد.

       در زمان سنج دوم Miller بیشتر از ١ ثانیه از بقیه جلو می افتد. . از بلند گوی پیست صدای اسکی Miller پخش می شود که لبه های اسکی او صدای همانند کاغذ سمباده دارد. هنگامیکه Miller در محل پرش پیست پرش خود را انجام می دهد صدای برخورد اسکی او با برف همانند با شدت بسته شدن در می باشد..

      Miller مسابقه خود را با اختلاف ١ ثانیه به پایان می رساند و تماشاچیان هورا می کشند. بسیاری از اسکی بازان اتریش و سوییس در مکان های بالا قرار دارند ولی Miller با اختلاف ١.٣ ثانیه   ،در مکان نخست قرار دارد.

        مسابقه دهنده آخر Hermman Maier با لباس شماره ٣٠ می باشد که در نقطه شروع قرار می گیرد. جمعیت سکوت میکنند و در پایان او زمان بهتری از Miller به دست نمی آورد و در مکان نوزدهم قرار می گیرد و حضار هورا می کشند و Miller مقام اول را کسب می کند. Robi همراه با هم تیمی های خود خوشحالی می کند.  کسی به او می گوید مدالی دیگر به پرونده ات أضافه شد ولی او کار های زیادی برای انجام دارد. Miller فردا در مسابقات مارپیچ مسابقه می دهد.

       در اتاق امریکا هم تیمی ها به همدیگر نوشیدنی تعارف می کنند ولی Robi نوشیدنی را کناری می گذارد و به زندان زیر زمینی خود می رود و در را قفل می کند. . او به جلوی اسکی های ایستاده شده در کنار دیوار می رود و یک جفت آز آنها را بر می دارد و با عشق شروع به آماده کردن آنها برای مسابقه فردا می کند.


منبع : مجله skiing 2007

ترجمه : رضا گلبازحق

مربی اسکی درجه ۳ آلپاین


مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *