۲۹ شهریور ۱۳۹۸

اختراع لبه اسکی

        حسابدار ناشناس اتریشی لبه استیلی را اختراع کرد که باعث نجات جان هزاران انسان شد. همچنین مسابقه رو ها متوجه شدند که با استفاده از این لبه ها می توانند در مسابقات برنده شوند.

        Rudolf Lettner ، اسکی باز تفریحی ٣٠ ساله قطعه فلزی را در ٨٢ سال پیش اختراع کرد که باعث تکامل ورزش اسکی شد.

         او مخترع نبود و بعنوان حسابدار در نزدیکی Salzburg اتریش کار می کرد و در روز های تعطیل برای اسکی به کوهستان های جنوب شهر می رفت . در یک شنبه در سال ١٩١٧ ، اسکی به فاجعه تبدیل شد. در بالای شیبی تند و یخی اسکی های او شروع به سر خوردن کرد. لبه های بدون فلز و گرد اسکی های او بر روی یخ گیر نمی کرد و به طرف پایین سر میخورد ، بعضی مواقع با سر اسکی و بعضی مواقع با ته آن.

        او به سرعت به طرف سنگ های پایین حرکت می کرد ولی با کوبیدن نوک فلزی باتوم های خود به یخ از سر خوردن باز می ایستد و جان خود را نجات می دهد. این اتفاق Lettner را به فکر فرو می برد . اسکی کردن می بایست ایمن تَر باشد و راحتتر دور بزند . اگر گوشه های اسکی از فلز باشد می توان اسکی را ایمن تَر کرد. ولی چگونه می توان لبه فلزی را به چوب متصل کرد با این حال انعطاف پذیری چوب از بین نرود.

        لبه ها نیز باید تیز باشند پس فلز آلیاژی می تواند چاره ساز باشد که هم به اندازه کافی تیز بماند و هم به اندازه ای انعطاف پذیر باشد که اسکی انعطاف پذیر بماند. ١٠ سال طول کشید که Lettner برای آن چاره ای بیندیشد. به همین ترتیب در سال ١٩٢۶ لبه فلزی اسکی ابداع شد. اسکی باز ها در ابتدا این ابداع را قبول نکردند . ولی در مسابقات زمستانی دانشگاه ها Davos سوییس در سال ١٩٣٠ ، مسابقه رو های اتریشی که از لبه های فلزی Lettner استفاده می کردند توانستند نمایش خوبی دهند و بواسطه لبه ها پیچ های سریع و خوبی انجام دهند و به راحتی برنده مسابقه شوند .

       اسکی بازانی که در طَی ۶ دهه مخالف تغیرات در اسکی بودند در نهایت شکست خوردند. و اسکی بازان امروزی متعقدند برنده شدن مسابقه بدون لبه فلزی غیر ممکن می باشد. از آن سال به بعد در سال ١٩٣۵ اسکی ها با لبه های فلزی عرضه شد. در آن زمان Lettner ماشینی ابداع کرد که لبه اسکی تیز می کرد و کارگاهی برای ترمیم لبه های اسکی به راه انداخت. و همچنان لبه های فلزی در اسکی مشاهده می شود و طرح Lettner  جاودان باقی ماند.

 

 

تهیه و تنظیم : رضا گلباز حق

منبع نوشته:مجله Ski

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *