۰۱ آبان ۱۳۹۸

تعادل اصل کلیدی در اسکی

       در بسیاری از متون اسکی و اسنوبورد ذکر شده که حفظ تعادل یک عامل مهم در اسکی کردن است. و بسیاری از مربیان سعی می کنند این مهارت رو در شاگردانشان افزایش دهند. هر چه سن بالاتر می رود این موضوع در زندگی روزمره نیز قابل توجه تر میشود، و با افزایش سن به کارهایی که برای جبران کاهش استقامت و تواناییهایمان انجام می دهیم آگاه تر می شویم. من با بالا بردن سطح تعادلم با یوگا کردن و به ویژه آساناهای تعادلی یوگا لذت بیشتری در زندگی و اسکی کردن احساس می کنم.
چرا بهبود حرکات تعادلی باعث لذت بردن در اسکی آلپاین یا اسنوبرد میشود؟ هنگامی که با استفاده از ساختار اسکلت بندی، وزن بدن را کنترل نماییم باعث کند شدن روند خستگی می شویم. اما وقتی هنگام سرازیر شدن از شیب، هم از اسکلت بندی و هم از عضله بندی برای کنترل تعادل استفاده کنیم بدن انرژی بیشتری مصرف کرده و تولید میزان زیادی اسید لاکتیک باعث درد و ناراحتی در همان روز و روزهای بعدی خواهد شد. به منظور جلوگیری از فشار و استرس بر روی عضلات می بایست توانایی استفاده از وضعیتهای تعادلی را چه در حالتهای ایستاده و چه زمان حرکت در شیب را افزایش دهیم.
برای بهتر کردن مهارت تعادل، رایج ترین و راحت ترین روش در کلیه جوامع شرکت در کلاس یوگا و آموزش زیر نظر مربی یوگا می باشد. پس توصیه می گردد ضمن مطالعه آساناها در این بخش حتما برای شرکت و ثبت نام در کلاس یوگا برنامه ریزی کنید.
روشهایی برای تمرین تعادل حین انجام کارهای روزمره:
_ بعد از حمام برای خشک کردن پا، بدون تکیه و تماس با دیوار روی یک پا بایستید، سپس با پایی که آنرا خشک نموده اید به بیرون از حمام قدم گذاشته و پای دیگر را بالا آورده و خشک نمایید.
_ برای جوراب پوشیدن، وسط اتاق روی یک پا بایستید و آنرا به پا کنید.
_ وقتی در هر صفی ایستاده اید بر فرض در صفهای انتظار تله کابین یا تله سیج یک پای خود را از زمین بلند کرده و برای ٣٠ ثانیه تعادل را روی پای دیگر حفظ کنید. سپس با پای دیگر این روند را ادامه بدهید. و تا زمانی که نوبت شما برسد تکرار کنید.
در ادامه آساناهای تعادلی یوگا که بسیار مفید هستند معرفی می گردند. من در تمرین یوگای خودم حداقل یک وضعیت تعادلی را انجام می دهم. از فواید آساناهای تعادلی به غیر از بیشتر شدن تعادل بدن، می توان تقویت مفاصل و عضلات پا، افزایش تمرکز، ایجاد هماهنگی بین ذهن و جسم که لازمه اسکی کردن هستند را بیان کرد.

قبل از آموختن هر یک از وضعیتهای تعادلی شیوه صحیح ایستادن به نام تاداسانا که پایه تمام حرکات ایستاده می باشد را می آموزیم. شرط لازم برای انجام دادن حرکات ایستاده که حرکات تعادلی هم جزئی از آنها هستند تاداسانا می باشد. پس به منظور آمادگی در ابتدا تا چند روز این آسانا را تمرین نمایید. به خصوص هنگام ایستادنهای طولانی.


١- صاف بایستید، کف پاها موازی و نزدیک هم به شکلی که انگشتان پا کاملا روبرو باشند. وزن را بر کف پاها به طور یکسان تقسیم نمایید.
٢- کاسه زانوها و عضلات چهار سر ران را بالا کشیده.
٣- با منقبض کردن عضلات باسن و داخل کشیدن عضلات شکم گودی کمر را مهار کنید.
۴- قفسه سینه باز، شانه ها پایین و عقب، دستها در دو طرف بدن کشیده با کمی فاصله به شکلی که زیر بغلها آزاد باشد.
۵- قد ستون فقرات کشیده و بلند، سر در راستای ستون مهره ها.
۶- عضلات صورت رها، به یک نقطه روبرو خیره شوید.

فواید :
_ ایجاد تعادل فیزیکی-روانی و احساس سبکی بدن
_ اصلاح اسکلت بندی و از بین بردن عادت اشتباه در ایستادن
_ کمک به بهبود کف پای صاف

 

____________________________________________________________________________

 

تهیه و تنظیم : مهرناز زمانی

مربی یوگا

 

 

_____________________________________________________________________________

 

 

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. سوسن

  ممنون خانم زمانی …. چه جالب … من زانوم اسیب دیده و فیزیوتراپم برای تقویت مفصل زانوم و عضلات چهار سر ران بهم تمرینات تعادلی یک پا میدهند

  پاسخ
  1. مهرناز

   سلام سوسن عزیز
   متشکرم از توجه و به اشتراک گذاشتن تجربت با ما. در روزهای آتی حرکات تعادلی رو برای شما و همراهان عزیز دیگر قرار خواهم داد. با آرزوی بهبودی کامل برای شما.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *